Reagan Aquatics Women and Men Strike Gold and Silver at Districts

January 27, 2018 – The Reagan Women’s swimming and diving team won the UIL 26-6A District Championship meet by 77 points and the Men’s swimming and diving team placed second by 63 points.  With scores combined, Reagan Aquatics won the UIL 26-6A District Championship.  Coach Mike Sansavera received the Women’s “Coach of the Meet”.  Reagan Senior Hannah Feng was awarded Female “Swimmer of the Meet” and Sophomore Konstantine Partalas was awarded Male “Diver of the Meet.”

The Reagan Aquatics team produced District Champions in 9 individual and 4 relay events, and is sending 22 swimmers and 4 divers on to the UIL Region VII – 6A Swimming and Diving Championships on Friday and Saturday, February 2nd and 3rd.

Women’s Highlights
200 Yard Medley Relay – Burcham, K. Bartley, Feng, A. Walpole – 1st
200 Yard Freestyle – Rachel Rodriguez – 1st; Sarah Walpole – 3rd; Elena Garcia – 6th
200 Yard Individual Medley – Hannah Feng – 1st, Katelyn Bartley – 2nd; Erin Thornton – 5th
50 Yard Freestyle –  Grace Hale – 1st; Morgan Bartley – 2nd
Diving – Katarina Partalas – 2nd; Alyssa Palacios – 6th
100 Yard Butterfly – Hannah Feng – 1st, Alvena Walpole – 2nd
100 Yard Freestyle – Shea Burcham – 1st; Grace Hale – 3rd; Kaili Cuenca – 5th
500 Yard Freestyle – Rachel Rodriguez – 1st, Sarah Walpole – 2nd; Elena Garcia – 6th
200 Yard Freestyle Relay – K. Bartley, Hale, Chen, M. Bartley – 1st
100 Yard Backstroke – Shea Burcham – 1st, Erin Thornton – 3rd; Kaili Cuenca – 4th
100 Yard Breaststroke – Morgan Bartley – 1st; Katelyn Bartley – 2nd
400 Yard Freestyle Relay – A. Walpole, Rodriguez, Burcham, Feng – 1st

Men’s Highlights
200 Yard Medley Relay – B. Garcia, Shenouda, Hicks, Prior – 2nd
50 Yard Freestyle – Luke Prior – 2nd; Mark Shenouda – 3rd; Bobby Martin – 5th; Travis Ford – 6th
Diving – Konstantine Partalas – 1st; Chase Haugland – 2nd
100 Yard Butterfly – Mark Anthony Hicks – 6th
100 Yard Freestyle – Brandon Garcia – 2nd, Luke Prior – 3rd; Travis Ford – 4th; Eddie Pimentel – 6th
500 Yard Freestyle – Nikolai Nelson – 5th
200 Yard Freestyle Relay – Shenouda, Ford, Prior, B. Garcia – 1st
100 Yard Backstroke – Brandon Garcia – 2nd; Tyler Aldridge – 4th; Octavio Viramontes – 5th
100 Yard Breaststroke – Mark Shenouda – 6th
400 Yard Freestyle Relay – Pimentel, Hicks, Martin, Ford – 2nd